Monday, June 14, 2010

I dalje podela na muške i ženske poslove


Studija Evropske komisije (EK), sprovedena u 29 evropskih zemalja, pokazala je da i dalje postoji klasična podele na muške i ženske poslove uprkos sve boljem obrazovanju žena.
"Postoje velike razlike među zemljama, ali uticaj klasične podele među polovima je sličan,većina muškaraca odlazi u klasično muške profesije, žene u ženske“, izjavila je evropska komesarka za obrazovanje, kulturu, višejezničnost i mlade Andrula Vasiliu.
Žene se najčešće školuju i rade u oblastima kao što su obrazovanje, zdravstvo, nega, umetnost i društvene nauke, dok se muškarci bave tehnikom, proizvodnjom, građevinarstvom, rekla je Vasiliu za radio Dojče vele.
Da se nešto, ipak, promenilo svedoči situacija u prosveti - nekada je bilo više muškaraca, a danas je to sasvim drugačije, ali ima specifičnosti.
"Na fakultetima za prosvetne radnike 80 odsto apsolvenata su žene. Ali procenat žena koje rade u višim školama i univerzitetima je srazmerno niži što je viši nivo obrazovne ustanove", rekla je Vasiliu.
"To nije tako samo u obrazovanju. Devojčice i žene su u školi i kasnije u na univerzitetu brojnije i bolje, da bi kasnije na dobro plaćenim poslovima primat preuzeli muškarci", rekla je komesarka i naglasila da se taj problem "može rešiti odgovarajućim savetovalištima za profesionalnu orijentaciju".
"Samo u polovini zemlja u kojima smo sproveli studiju postoje savetovališta koja u obzir uzimaju problem nejednakosti polova, dodala je.
Iako EK izbegava da upire prst u pojedinačne zemlje, nemački radio navodi da se ovim problemom posebno intenzivno bave Velika Britanija, Irska, Austrija i flamanski deo Belgije, dok ih Italija i niz zemalja u istočnoj Evropi potpuno zapostavljaju.
Žene istovremeno zarađuju manje od kolega muškaraca na istim poslovima. Jedna anketa na Infostudu pokazala je da žene zarađuju manje od muškaraca 16 odsto u Češkoj, 15 odsto u Slovačkoj, 12odsto u Mađarskoj.
Žene učesnice ankete su kao moguće uzroke ove pojave navele da pripadnice "lepšeg pola" ređe dobijaju šansu da napreduju zbog porodičnih obaveza i rađanja, kao i što se na njih gleda kao na slabiji pol koji neće moći efikasno da rukovodi.
Muški ispitanici, pak, veruju da su razlike u primanjima između njih i zena zasnovane na uverenju da su oni spremniji da pokažu liderske sposobnosti, samopouzdanje, predanost poslu, usmerenost na finansijske rezultate i slično.
Najmanji broj ispitanika, kako muškaraca tako i žena, veruje da žene biraju poslove koji su generalno slabije plaćeni pošto su manje ambiciozne.

B92

No comments:

Post a Comment